Powieści

Gwiazdy, które spłonęły- Melissa F. Field

Książka opowiada o Claire. Jej życie kręci się między czekaniem na powrót męża z pracy a wychowywaniem syna.

Niespełniona zawodowo, bo dla rodziny zrezygnowała z własnej kariery. W wolnych chwilach zagląda na Facebooka. I pewnego dnia znajduje tam wiadomość od swojej wielkiej, pierwszej miłości…

Ta książka zaciekawiła mnie od samego początku opisem z okładki. Odnowienie starej znajomości, niebezpiecznej, bo otulonej czymś magnetycznym, czymś co może doprowadzić do dramatu w normalnym, zgodnym małżeństwie. Co z tego wyniknie? Kłamstwa, tajemnice, chemia wstrząsająca powietrzem, wątpliwości. Będzie się działo!

Tak wyobrażam sobie tę historię. I czekałam na to wszystko do połowy, gdy zdałam sobie sprawę, że chyba nic z tego…

Nie spodziewałam się, że powieść będzie utrzymana w aż tak melancholijnym nastroju i obłożona tak licznymi retrospekcjami z przeszłości, które przyćmią wszystko inne. Autorka próbowała opisać iskry, o których mowa na okładce, ale ja ich niestety nie poczułam. Zbyt mocno skupiałam się na portrecie Clare i jej przeszłości, tym, co przeżyła jako nastolatka i jak wpłynęło to na jej całe późniejsze życie. Byłam też trochę poirytowana ciągłym wspominaniem przeszłości i ta teraźniejszość zatarła mi się gdzieś w tle. W dodatku zostawiła opowieść z pewnym niedopowiedzeniem i to też wytrąciło mnie z równowagi.

W dodatku bohaterka drażniła mnie od samego początku. Mąż się stara, wie doskonale, jak jest im trudno, ale ona potrafi tylko mieć do niego żal. Bo po co rozmawiać wprost o tym, co ją boli? Albo zdobyć się na odrobinę więcej wyrozumiałości? Jeśli nie ma się ochoty na walkę o własne małżeństwo, to czy można było kiedykolwiek mówić o prawdziwej miłości? Szlag mnie trafiał, gdy czytałam o stwierdzeniach bohaterki, że ona i jej mąż kiedyś zachowaliby się zupełnie inaczej, ale teraz nawet o tym nie pomyślą, a z drugiej strony przyznaje, że o pewnych dość istotnych aspektach swojego życia nigdy mu nie powiedziała.

Następnie Dean. Cóż, ja nigdy nie byłam w nim zakochana. A chciałabym poczuć to, co powodowałoby mętlik w mojej głowie, bym wraz z bohaterką zastanawiała się jak to zrobić, żeby być wierną mężowi i zapomnieć o tamtym, ale się nie da, bo on jest taki.. Mm! Niestety nic takiego nie poczułam.

Kurczę, ja tak narzekam na tę książkę, a ona jest naprawdę dobrze napisana. Czyta się szybko i sprawnie, a dialogi są cudownie naturalne. W dodatku autorka stworzyła świetny psychologicznie, głęboki portret zagubionej kobiety, która naprawdę wiele w życiu przeszła. Dokładnie, krok po kroku zbudowała postać, dodała do niej warunki sprzyjające początkowej euforii z odnalezienia swego dawnego „ja”. Daje to solidnie do myślenia. Czasem trzeba się porządnie zastanowić, jaką drogę wybrać i czy zakazany owoc rzeczywiście wart jest uwagi. U kogo tak naprawdę poszukać pomocy?

To nie tak, że mnie powieść zupełnie nie zaciekawiła. Naprawdę chciałam wiedzieć, jaki będzie finał historii. Ale jestem rozczarowana, bo chciałam więcej iskier, narastającego napięcia, które stopniowo przeradzałyby się w to ‘coś’. Tu wszystko poszło za szybko, bez jakiejś subtelności na początku, a Dean jest tylko dodatkiem do tego oceanu uczuć, które szaleją w bohaterce.

Książka jest bardzo dobrą lekturą dla czytelników, którzy chcą porządnego psychologicznego studium powoli umierającego związku, mocnych i bardzo dramatycznych akcentów z przeszłości silnie wpływających na teraźniejszość, oraz elementów thrillera, bo pamiętajcie, że o pewnych wątkach nie wspomniałam, by nie popsuć Wam niespodzianki przed lekturą ? A wszystko to utrzymane w mrocznym, melancholijnym klimacie. Polecam, jeśli szukacie właśnie tego ?

PREMIERA: 20.10.2017r.
Tytuł: Gwiazdy, które spłonęły
Autor: Melissa Falcon Field
Ilość stron: 375
Wydawnictwo: Kobiece
Kategoria: literatura obyczajowa, kobieca
Moja ocena : 7/10

 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu!

komentarzy 9

  • Śnieżynka

   Mi się ją szybko czytało, autorka przyjemnie pisze, ale za dużo tych “ale”, które wymieniłam wyżej. Ciekawiło mnie najbardziej, jak to się zakończy. Mam nadzieję, że następna jej książka będzie już w innym klimacie, to chętnie przeczytam. Na aż tak melancholijny klimat na razie nie mam weny :/

 • Jola

  Słyszałam dużo o tej książce, czytałam tez dużo recenzji. Jednak jakoś nie czuję się przekonana. Nie byłam tez kiedy otrzymałam propozycję zrecenzowania tej książki. I w sumie w tej kwestii nic się nie zmieniło. 

 • Angela

  Nie słyszałam o tej książce ale historia wydaje się ciekawa. Związki są trudne, zwłaszcza jeśli wkradają się wątpliwości. Trzeba sobie tylko odpowiedzieć na pytanie czy warto…

  • Śnieżynka

   Sam pomysł jest naprawdę dobry (dlatego tak bardzo chciałam tę książkę przeczytać), ja po prostu nastawiałam się na inne wykonanie. Na pewno wiele osób zachwyci, bo powieść jest świetnie napisana i jak stwierdziłam na końcu: jeśli ktoś szuka włąśnie tego klimatu i takiego psychologicznego studium, będzie nią zachwycony 🙂

 • Ewa

  Odstrasza mnie ten melancholijny klimat, o którym wspominasz, ale tak samo jak i ty, strasznie ciekawi mnie pomysł. Nie wiem jednak, czy się w końcu skuszę, bo minusy, które wymieniasz, mogą tak samo działać mi na nerwy ;/

   

  Pozdrawiam

  To Read Or Not To Read

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *