Poradniki/biografie/rozwój

Ukryte działania- M.L. Shetterly

Nie od dziś wiadomo, że w kobietach drzemie ogromna, niesamowita siła.

Udowodniły to bohaterki książki Ukryte działania, zatrudniane jako liczarki, gdy w obliczu wojny trawiącej świat w XX wieku, zabrakło do pracy męskich umysłów. Jak się okazało, te „żeńskie umysły” nie były wcale gorsze- często przewyższały kolegów po fachu (ku ich niezadowoleniu: no bo jak to: KOBIETY?! W dodatku „kolorowe”?!)

Przedstawicielki słabszej płci, które miały wpływ na rozwój technologii. One stawały na głowie, by przeżyć i pokazać swoją wartość. Były mądre, pracowite, zdeterminowane. Miały nieprzeciętne umysły, ale ograniczano je bezsensownymi ramami. Przyczyniły się do sukcesu NASA w podboju kosmosu, a autorka zadbała, by świat się o nich dowiedział. Warto wspomnieć, że Margot Lee Shetterly jest córką pierwszego czarnoskórego inżyniera NASA, wiec te problemy, o których wspomina w swej książce, są jej tym bardziej bliskie.

Autorka poświęciła wiele godzin, by zebrać materiał. Szukanie tych kobiet stało się nawet jej małą obsesją. Nie sposób znaleźć wszystkie nazwiska. A im więcej badań, wywiadów, szperania w starych dokumentach- tym więcej osób tworzących historię. Niektóre wydarzenia pozostały już jedynie w sercach tych, których bezpośrednio dotknęły oraz ich potomków. Dopiero teraz mają szansę ujrzeć światło dzienne.

Książka to istne bogactwo wiedzy o tym, jaką drogę musiała pokonać USA, by przełamać schematy i błędne przekonania.  Oczywiście również o rozwoju, który umożliwił wysłanie Apollo II w kosmos. Daty, fakty historyczne i przemówienia, a nawet zacytowane fragmenty ogłoszeń w gazetach, przeplatają się ze wspomnieniami. Przyznaję, że mnie właśnie te wspomnienia najbardziej ciekawiły.

Są takie momenty, gdy wraz z bohaterką jadę do nowej pracy, żegnam się z dziećmi czy mężem. Ale jak dla mnie- jest tych momentów odrobinę za mało. Wolałabym powieść na bazie faktycznych wydarzeń, ale czasem warto sięgnąć i po taki typ literatury. Po to, by uzmysłowić sobie jaki był świat kiedyś. By przypomnieć sobie, że szacunek do drugiego człowieka jest prawdziwą wartością.

To nie jest łatwa książka, bo też i nie porusza łatwych tematów. Sam rozwój technologiczny jest niesamowity i wart zachwytu- weźmy pod uwagę komputery i smartfony. Sama pamiętam czasy, gdy dotykowy ekran był jedynie marzeniem i gadżetem, rodem z filmów fantasy. Wcześniej takim szokiem dla ludzi była możliwość budowania coraz lepszych samolotów, a później wyrwania się z objęć Ziemi, by wreszcie zobaczyć więcej… i więcej! Jednak to, co zasługuje na równie mocną uwagę, to rozwój tolerancji. Od jej braku, do stopniowego docenienia wartości drugiego człowieka- bez względu na kolor skóry czy płeć.

Na końcu wydania umieszczono cudne, czarno-białe zdjęcia udostępnione przez bliskich bohaterek, a także NASA. Choć filmowa okładka jest urocza, bije z niej siła kobiet, o których książka opowiada, to może wprowadzić w błąd jeśli chodzi o gatunek literacki. Mi bardziej kojarzy się z typową powieścią, jaką zdecydowanie nie jest. Natomiast ogromnie żałuję, że przegapiłam film, gdy w grudniu 2016r. był wyświetlany w kinach.

Ukryte działania przypadnie do gustu komuś głodnemu wiedzy, ciekawemu historii oraz chętnemu, by dowiedzieć się czegoś więcej, niż z lekcji w szkole. Historii, którą warto poznać, tym bardziej, że dla nas wcale nie jest jeszcze tak odległa!

 

PREMIERA: 22.02.2017r.

Tytuł: Ukryte działania

Autor: Margot Lee Shetterly

Ilość stron: 460

Wydawnictwo: HarperCollins

Moja ocena : 7/10

 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu HarperCollins.

 

komentarzy 5

 • Ilona

  Uwielbiam czytać książki, a Twój blog jest skarbicą wiedzy. Moim ulubionym gatunkiem jest kryminał jednak czasem mam ochotę sięgnąć po coś innego i wtedy nie bardzo wiem co… Dzięki Twoim recenzjom to powinno się zmienić 🙂 

  Pozdrawiam! 

  • Śnieżynka

   Z gatunku kryminału znajdziesz u mnie jedynie “Colorado Kid” S. Knga. Poza tym daleko mi do tego typu powieści 😉 Ale jeśli szukasz czegokolwiek innego: śmiało, rozgość się 🙂

 • Patryk z eduoffice.pl

  Ach, przypomniałaś mi te czasy kiedy te smartfony nie były w takim zasięgu jak dziś. Ba pamiętam nawet czasy kiedy to ludzie chodzili z komórkami-cegłami. Wielkie, toporne, nieporęczne a jednak znak prestiżu a dziś powód politowania 🙂 Co do smartfonów to aż głupio pomyśleć, że kiedyś nie chciałem ich mieć. Po prostu dotykowy gadżet mnie denerwował, nie potrafiłem się obsługiwać a dziś smartfon służy mi do zarządzania czasem, tworzenia notatek, archiwizowania dokumentów a nawet kupowania biletów czy wyciągania gotówki z bankomatu nie mówiąc o prowadzeniu kalendarza czy przechowywaniu kart lojalnościowych 🙂 Wybacz, trochę mało wyszło komentarza o książce ale tak jakoś nostalgicznie się zrobiło 🙂

  • Śnieżynka

   Ja też długo nie mogłam sie do smartfonu przekonać. A gdy wreszcie uległam- przepadłam 😀 Nic nie szkodzi, własnie to jest piękne w tej ksiażce, że każdego na swój sposób może zaprosić w powrót do przeszłości, by przypomnieć sobie pewne niuanse 🙂 Czasem tęsknię do czasów zanim pojawiły się komputery- ale tylko czasami 😀

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *