D. DUDEK & K. KRUK & M. OSMAN – PRZEDSIĘBIORCA W PODRÓŻY

58f8abec49626fea6d91f6bc1f38d0efPrzedsiębiorca w podróży jest specyficznym poradnikiem, w którym nie znajdziecie teorii. Wszystko, o czym autorzy mówią, jest wzięte z ich życia.

Elementy podróży po świecie, na które sami zwracają uwagę, o których muszą pomyśleć, oraz to, na co wpadli pod wpływem konkretnych sytuacji.

Co mi się w tej książce najbardziej podoba? To nie jest książka tylko dla przedsiębiorców, choć tytuł na to wskazuje. Osoba, która nigdy firmy nie miała, znajdzie w tym poradniku mnóstwo przydatnych informacji, nawet jeśli na wakacje nie jeździ. Tak! Są tu nawet porady dla osób nie ruszających się z domu cały rok…

Książka jest podzielona na cztery części. W pierwszej skupiamy się na decyzjach: gdzie pojechać, na jak długo, samemu czy z kimś i kto to wszystko ma zorganizować? Analiza specyfiki wyjazdu z biurem podróży oraz wyjazdu samodzielnego z pewnością ułatwi podjęcie decyzji.

Następnie uczymy się taniego latania i nocowania. Jak można płacić niewiele, albo nawet nic za podróż i hotel? I czy klasa business jest naprawdę taka droga a hotel 4* nieosiągalny dla przeciętnego człowieka?

Druga część to ułatwianie sobie życia dzięki współpracy. Mowa o wirtualnych biurach, m.in. ile kosztują, jak działają i jak spośród wszystkich wybrać to idealne? To samo z biurem rachunkowym. Wisienką na torcie jest wyjaśnienie co i jak wliczać w koszty. Okazuje się też, że nie do każdego kraju na świecie ‘opłaca się’ pojechać.

Dla właścicieli sklepów interDSC_0140netowych omówiono działanie firm dropshippingowych. Na co patrzeć przy wyborze odpowiedniej i ile to kosztuje? Jakie mity związane z takim rozwiązaniem można wrzucić do kosza? Autorzy sami są właścicielami sklepów, a na dodatek każdy z nich ma fanpage swoich produktów na Facebooku. I jak tu podróżować, gdy tam, w sieci musi się coś dziać, a Ty jesteś akurat w miejscu, gdzie nie ma Internetu? Nic prostszego. Marcin, Kamila i Dawid omawiają jak zautomatyzować maile do klientów, pokazują narzędzia, jakie udostępnia Facebook, choć większość z nas pewnie nie ma pojęcia o ich istnieniu, a tym bardziej używaniu.

W trzeciej części przygotowujemy się do wyjazdu. Problem z telefonem, Internetem, sprawami administracyjnymi (jak pełnomocnictwa, kontrole, rachunki) już nie będzie problemem. Jak pracować zdalnie? Jakie programy do tego wykorzystać? Co to jest GIODO? Jak można wykorzystać programy lojalnościowe (nie tylko w biznesie!) I czy naprawdę muszę się szczepić? Cały długi rozdział został poświęcony pakowaniu bagażu. Co zabrać, czego nie zabierać. Jak myśleć przy tej czynności?

Wreszcie ostatnia część czyli: jedziemy! Jak pracować na lotniskach, w czasie przesiadek i jak uniknąć kolejek? Dlaczego lokalny autobus czy metro niekoniecznie jest najtańszą opcją transportu? Co to jest chargeback oraz gdzie warto wymieniać waluty? Na końcu rozdziału sa też opisane nieciekawe sytuacje, jakie mogą się zdarzyć na lotnisku i jak na nie reagować.

Pierwsze co rzuca mi się w oczy to bardzo ładne wykonanie. Przyjemny w dotyku papier, ładna okładka i czytelne, ciekawie poukładane rozdziały. DSC_0141Na dodatek na końcu książki pomyślano o nas, czytelnikach, dając nam miejsce na zapisanie własnych najważniejszych wniosków. Książka jest jednolita, spójna i czyta się ją lekko, choć ma aż trzech autorów. Nie odczułam tego na niekorzyść. Przeciwnie: cały czas czułam się, jakby słowa wyszły spod pióra jednej osoby.

Te słowa skieruję wprost do Pani Kamili: Dziękuję za zadbanie o mnie i poświęcenie aż tylu stron na opis metody pakowania kobiecego bagażu. Zawsze mam problem, co zabrać na ‘różne okazje i ewentualności’, pakuję jakieś dziwne ciuchy, a potem się zastanawiam po co ja to wzięłam. Ten podrozdział przeczytałam trzy razy by jak najwięcej zapamiętać. Zdecydowanie ułatwi mi to życie i pakowanie. Ciekawą i przydatną radą jest również pokazanie jak wykorzystać te wszystkie darmowe próbki, które często gdzieś w drogeriach dostajemy.

Szczerze przyznam, że nie miałam w planach zakupu tej książki. W ogóle jakoś nie pociągała mnie myśl o takiej tematyce. A teraz wiem, że gdybym miała podjąć decyzję jeszcze raz, to zdecydowałabym się z pełną świadomością na ten tytuł.

Nie ma tzw. lania wody ani owijania w bawełnę. Same konkrety nadają odpowiednią waDSC_0148rtość merytoryczną, którą każdy może w jakiś sposób wykorzystać dla siebie. Zaskakujące może się niektórym wydać, że nie zawsze najlepsza jakoś (typu 5* hotel) jest konieczna. Autorom wystarczą zwykłe, ‘ekonomiczne’ warunki. Najważniejsze, to odpowiednie rozpoznanie i przemyślenie sytuacji. Przekalkulowanie i na tej podstawie podejmowanie decyzji.

Autorzy zadają różne pytania pomocnicze oraz pytania, dzięki którym mówią, jak przygotować się do poszczególnych kroków/przedsięwzięć. Idąc tym tropem i przestawiając się na ich tor myślenia, sami możemy sobie ułatwić podejmowanie decyzji takimi pytaniami pomocniczymi. I wcale nie trzeba być przedsiębiorcą, by zastosować to we własnym życiu.

Kart kredytowych nie używam, ale jestem przygotowana na taką ewentualność w przyszłości. Po lekturze wiem, jak czuć się bezpiecznie z kartą kredytową w Internecie, oraz co zrobić, gdy już taka niefajna niespodzianka, jak kradzież mnie spotka, bo istnieje procedura, która pomoże.

Kolejna sprawa, która trafia do mnie: dokładny opis, jak wyglądają poszczególne etapy podróży samolotem. Dla mnie jest to o tyle wartościowe, że nigdy żadnym nie leciałam, więc wiem, co mnie tam czeka. I jak się na to przygotować, nawet lecąc na zwykłe wakacje. (A może ktoś wie, jak przekonać samą siebie do podróży samolotem? Tak wiem: najbezpieczniejszy środek transportu wg statystyk… W nosie mam te statystyki ;D )

Autorzy książki nie zapomnieli o niczym. Całości dopieszczają anegdoty z ich własnych podróży, a także ciekawostki dotyczące poszczególnych krajów, miejsc czy sytuacji. Jesteś przedsiębiorcą czy nie, podróżujesz czy nie, jeśli jesteś ciekawy świata, oraz nowych doświadczeń, a może po prostu pracujesz na etacie i chciałbyś wiedzieć jak wygląda życie zaradnego przedsiębiorcy- ta książka jest dla Ciebie!