Obciach czy duma? Refleksyjnie o molach i nie-molach

book-1118039_1920Dzisiaj taka refleksja… trochę z przymrużeniem oka, trochę z sympatią dla czytających i trochę dla tych nieczytających.

W życiu często spotykałam ludzi, którzy na książki patrzyli jak na zło niekonieczne, a czytających mieli za obłąkanych. Czy to w podstawówce, w gimnazjum czy nawet w szkole średniej, jak przyznawałam się z dumą (a wstydzić się tego nigdy nie będę!), że uwielbiam czytać, rówieśnicy odsuwali się niczym od roznoszącej zarazki.

Żyłam długo w poczuciu, że czytanie: jest rzadkim zjawiskiem, wychodzi z mody, jest obciachowe, to nuda totalna, itd. (niepotrzebne skreślić, lub dopisać własną opinię). Aż zaczęłam prowadzić ten blog i wkroczyłam do świata oficjalnie czytających, głównie w grupach na FB.

I wiecie co? Guzik prawda! Ludzie naprawdę lubią książki i czytają. books-1204273_1920Przyznają się otwarcie do tego i nie mają problemów. Nawet poza Internetem jakoś dziwnie takie ‘osobniki’ występują (kosmici czy jak?)

Wpadam ostatnio na recepcję do hotelu, znajoma uśmiecha się na mój widok. A ja z książką w dłoni (zawsze biorę awaryjnie, jakbym musiała gdzieś dłużej czekać. Dla nieświadomych: czytanie przyśpiesza upływ czasu we wszelkiego typu poczekalniach!). Kładę książkę na ladzie, skłonna pytać o zdrowie, a ta urocza osóbka zachłannym wzrokiem ogarnia mój tomik i pyta: Co czytasz?! Jak już pozbierałam ząbki z podłogi, a pierwszy szok minął, podałam tytuł. I zdziwiona zagadujstatue-1241596_1920ę: lubisz czytać? I tak zaczęła się nasza długa i refleksyjna dyskusja na temat lektur.

Są też znajomi, którzy na pytanie o książki reagują najpierw uśmiechem, a potem z lekkim wstydem przyznają, że raczej nie czytają. I z takimi rozmawiam o filmach. Albo pogodzie. Albo o guziku z pętelką. I też jest fajnie! Ale jak ktoś robi minę, niczym po konsumpcji niestrawnego sosu na wieść o mojej miłości do książek- odwracam się na pięcie. Albo odwdzięczam: jako to? Nic nie czytasz? W ogóle? A to tak można? I moja mina jakbym właśnie zjadła wątróbkę.. 😉

Wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu pixabay.com